اکسل خود را تبدیل به یک نرم افزار کاملاً آماری کنید؟

وارد کردن داده در نرم افزارهای آماری امری مشکل است و اصولاً این نرم افزارها در حفظ داده ها چندان قابل اعتماد نیستند. برای همین منظور اکثر دوستان آماری از نرم افزار Excel برای وارد کردن داده هایشان استفاده می کنند که از کیفیت و دقت بالایی در ورود اعداد و حروف برخوردار و روی اکثر سیستم ها نیز نصب می باشد.

 

 

امّا مشکل این نرم افزار هم نداشتن منوهای آماری است که باعث می شود بعد از پرکردن ستونها، داده ها را در یک نرم افزار آماری مانند SPSS، S-Plus، SAS، Minitab و... وارد کنیم و سپس تحلیل آماری مورد نظر را انجام دهیم.

ما پیشنهاد جالبی برای حل مشکل شما داریم و آن ترکیب نرم افزار Winstat با Excel است. برای این منظور ابتدا  Winstat را از لینک زیر دانلود کنید.

حجم فایل: ۷.۱۷ مگابایت

دانلود فایل

سپس با اطمینان از وجود نرم افزار Excel (ورژن ۹۷ به بعد) Winstat را نصب کنید. نرم افزار به طور خودکار روی Excel نصب می شود. بعد از نصب Excel خود را باز کنید. در قسمت Toolbars گزینه ای به نام Winstat اضافه شده که شامل ۴ منوی اصلی و ۴ منوی فرعی است.

منوهای اصلی به ترتیب عبارتند از:

۱- Statistics (شامل مقایسه دو گروه، مقایسه N گروه، انواع ضرایب همبستگی، رگرسیون، تجزیه عاملی و ...)

۲- Graphics (هیستوگرام، دایره ای، میله ای، پراکندگی و...)

۳- Data

۴- Help Winstat

تذکر: از آنجایی که این نرم افزار یک برنامه ترکیبی است برای شناخته شدن آن توسط Excel یکبار باید روی تمام آیکون های آن کلیک کنید. در این صورت از شما می خواهد که او را در شناخت داده ها همراهی کنید. برای بار دوم که وارد شوید دیگر با این مشکل روبرو نخواهید بود. ضمناً با نصب این برنامه، قسمتی در منوی all program ویندوز تحت عنوان Winstat for Excel نیز نصب می شود که در آن یک راهنما به شکل Winstat Manual با فرمت pdf شامل ۱۳۷ صفحه وجود دارد که Help شما را تکمیل می کند.

منبع: http://statisticslu.blogfa.com